Dela Merkur 2

Začeli smo z obnovo kritičnega dela vročevodnega omrežja na lokaciji trgovskega centra Merkur. Gre za celovito obnovo magistralnega vročevoda, odseka v dolžini 250 metrov, ki poteka v smeri od Termoelektrarne Šoštanj do Centralne energetske postaje (PE Energetika). To je del omrežja, ki je predviden za obnovo v sklopu obnove 8450 m vročevodnega omrežja, katerega obnova je predvidena do leta 2028.

Prva faza Preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline, ki je vredna 27 milijonov evrov, je tako v teku. Ko bodo obnovljeni vsi vodi, bodo tudi izgube v tem energetsko učinkovitem sistemu manjše. S to fazo preobrazbe bomo ustvarili prihranke v višini do 22.000 MWh toplote letno.
Druga faza pomeni nadomestne obnovljive vire energije za ogrevanje Šaleške doline, ki bodo v celoti nadomestili premog. Intenzivni dogovori o umeščanju najboljše možne kombinacije obnovljivih virov energije, ki bodo v celoti nadomestili premog, še potekajo.
Tretja faza, ki poteka sočasno, pa pomeni energetsko sanacijo stavb, ki prinaša znatne prihranke pri porabi toplote. Analiza delovne skupine MO Velenje, kjer so sodelovali tudi zaposleni Komunalnega podjetja Velenje, je namreč razkrila, da ima samo 10 objektov (4 %) na območju Velenja izvedeno celovito energetsko sanacijo.

dela Merkur 1

Od junija leta 2022, ko je bil sprejet akcijski načrt preobrazbe daljinskega sistema ogrevanja, je že bilo opravljenih kar nekaj del. To so, denimo, obnova omrežja v vrednosti 953.000 evrov, dokončana projektna dokumentacija za sistem ogrevanja ter izdaja brošure in zloženke, ki so jo občani Velenja in Šoštanja dobili v poštne nabiralnike. Jeseni bomo za preobrazbo oddali vlogo za pridobitev sredstev iz sklada Evropske unije za pravični prehod.

V Komunalnem podjetju Velenje ta trenutek zbiramo zadnje služnostne pogodbe za postavitev internih toplotnih postaj v večstanovanjskih blokih (1. faza preobrazbe). Z izgradnjo interne toplotne postaje v njihovem bloku bodo etažni lastniki pridobili možnost regulacije ogrevanja in priprave sanitarne tople vode za posamezni objekt ter prilagoditev temperaturnih nivojev glede na dejansko rabo v objektu. Gre za pomemben vpliv na znižanje porabe toplotne energije v posameznih blokih. Za izvedbo projekta potrebujemo za vsak objekt podpis vseh etažnih lastnikov (100 %). Etažne lastnike, ki nam služnosti še niso dali, smo nedavno še zadnjič pozvali k podpisu. Občani imajo z zagotovitvijo podpisa zdaj še zadnjo priložnost, da prispevajo svoj del pri obnovi sistema daljinskega ogrevanja. Vse tiste stavbe, ki so se v celoti vključile, bodo lahko same nadzorovale porabo toplotne energije in s tem vplivale na strošek toplote.


Delamo skupaj za zanesljivo, okolju prijazno in ugodno ogrevanje Šaleške doline, ki bo najpozneje leta 2033 ostala brez energetske rabe premoga!

Save
Uporabniške nastavitve piškotkov
Piškotke uporabljamo, da bi zagotovili najboljšo izkušnjo z našo spletno stranjo. Če piškotke onemogočite, stran morda ne bo delovala pravilno.
Sprejmi vse
Zavrni vse
Preberi več
Osnovni piškotki
Nujni
Sistemski piškotek
Sprejmi
Analitika
Orodja, ki se uporabljajo za analizo podatkov za merjenje učinkovitosti spletnega mesta in za razumevanje delovanja.
Google Analytics
Sprejmi
Zavrni