MinistrstvoSrecanje

Glavni cilj Komunalnega podjetja Velenje je, da glede na načrtovano zaprtje Premogovnika Velenje v letu 2033 poskrbi za celostne zelene vire energije, ki bodo Šaleško dolino zanesljivo in nemoteno oskrbovali s toploto tudi v prihodnosti. Z obstoječim daljinskim sistemom, ki je drugi največji v Sloveniji, trenutno s toplotno energijo oskrbujemo skoraj 40.000 prebivalcev in več kot 650 industrijskih uporabnikov. Zakaj je za nas in za prebivalce doline tako pomembno, da ohranimo enoten sistem ogrevanja? Le tako lahko prispevamo k čistemu zraku, saj vsak odklop, pa tudi nižanje moči na priključku, pomeni slabljenje sistema in večje izpuste CO2 zaradi individualnih načrtov ogrevanja. S celovitim, zelenim sistemom daljinskega ogrevanja bomo vsi skupaj tudi družbeno odgovorni, oskrba s toploto bo ostala zanesljiva in varna, predvsem pa bo še bolj učinkovita. Vseeno bo zelena preobrazba ogromen strokovni, organizacijski in finančni zalogaj. Na Ministrstvu za Infrastrukturo sta direktorja Komunalnega podjetja Velenje mag. Gašperja Škarjo in tehničnega direktorja KP Velenje Janeza Ramšaka sprejela generalni direktor Direktorata za energijo mag. Hinko Šolinc in vodja Sektorja za politiko učinkovite rabe in obnovljive vire energije mag. Erik Potočar. Spregovorili so o možnih virih sofinanciranja ključnih projektov podjetja pri preobrazbi: obnovi izolacij in podporja na distribucijskem omrežju, posodobitvi toplotnih postaj, energetski sanaciji stavb in vpeljavi 100-odstotno zelenih virov energije za daljinsko ogrevanje.

Že samo prvi trije projekti bi po ocenah lahko prinesli 25.269 manj izpustov CO2,  za 21.150 t manj porabljenega premoga in prihranek toplotne energije v višini 76.559 MWHt. Dogovorili so se za pospešeno izmenjavo vseh informacij pri pridobivanju sredstev iz evropskih Sklada za pravičen prehod in Sklada za obnovo in okrevanje, pa tudi pri načrtih ostalih deležnikov na področju zelenega prehoda države. V Komunalnem podjetju Velenje hkrati vodimo razgovore z nevladnimi, ekološkimi  organizacijami, z družbama Termoelektrarna Šoštanj, Premogovnik Velenje in z njunim lastnikom, Holdingom Slovenske Elektrarne, in Evropsko Investicijsko banko.

Osnutek Akcijskega načrta smo pripravili skupaj z občinama Velenje in Šoštanj in s strokovnimi partnerji (podjetji ELES, Kolektor in Esotech).

Na naslovni fotografiji: delovno srečanje direktorjev Komunalnega podjetja in pristojnih na Ministrstvu za infrastrukturo.

Save
Uporabniške nastavitve piškotkov
Piškotke uporabljamo, da bi zagotovili najboljšo izkušnjo z našo spletno stranjo. Če piškotke onemogočite, stran morda ne bo delovala pravilno.
Sprejmi vse
Zavrni vse
Preberi več
Essential
Nujno potrebni piškotki za delovanje spletne strani. Teh piškotkov se ne da izklopiti.
Sistemski piškotek
Sprejmi
Analytics
Orodja, ki se uporabljajo za analizo podatkov za merjenje učinkovitosti spletnega mesta in za razumevanje delovanja.
Google Analytics
Sprejmi
Zavrni