Informacije o oceni tveganja za vodovodne sisteme
OCENA TVEGANJA, UPRAVLJANJE TVEGANJA IN SPREMLJANJE IZPOLNJEVANJA ZAHTEV ZA PITNO VODO
Ocena tveganja različni tveganih situacij na vodovodnih sistemih v Šaleški dolini, v upravljanju Komunalnega podjetja Velenje, je bila izdelana že ob vpeljavi Sistema kakovosti HACCP, v letu 2003. Ocena se je posodabljala, tveganja pa na novo vrednotila tudi ob vsaki izredni situaciji, ki je lahko vlivala na varno vodooskrbo.
Tveganja so se ocenjevala v celotni vodoodskrbni verigi, od vodovarstveni območij do pipe uporabnika: na vodovarstvenem območju, na vodnih virih, pred in po pripravi vode, na omrežju z pripadajočimi elementi, internih napeljavah, vse do pipe uporabnika. Upoštevali smo tudi tveganja, ki jih lahko doprinesejo zaposleni ali pa izredne razmere na katere nimamo vpliva (poplave, potresi, žled, vojna…).
Tveganja smo uvrstili med izredne situacije, za preprečevanje le-te smo predpisali izvajanje preventivnih ukrepov in za primere, ko pride do tveganega dogodka, smo predpisali izvajanje korektivni ukrepov, obveščanje uporabnikov z namenom, da se tveganje za uporabnika popolnoma prepreči ali pa zniža na sprejemljivo raven. Za primer večjih tveganj je predpisano sodelovanje z občinami, Civilno zaščito, Regijskim centrom za obveščanje, gasilci in krajevnimi zdravstvenimi ustanovami. Vsi ti dogodki so zajeti v Varnostnem načrtu za zagotavljanje vodooskrbe v izrednih razmerah v Šaleški dolini.
Tveganja na vodovarstvenih in prispevnih območjih: v vodovarstvenih območjih se nahajata dve kmetiji, ki bi lahko s svojo dejavnostjo ogrozili kvaliteto pitne vode. Oba lastnika dobita odškodnini, s čimer smo zagotovili, da se v VVO na izvaja kmetijska dejavnost.
Tveganja na vodnih virih: vodni viri v Šaleški dolini so podzemni, vendar kraškega tipa, zato nanje lahko vpliva površinska voda. V OO1-R1 Velenje, v OO 4-Grmov vrh in OO 5-Mazej se vsa voda prečisti na Napravah za pripravo pitne vode. V OO 2-Bele vode se viri v primeru padavin začasno izključijo iz uporabe in se koristi akumulacija.
Tveganja pred in pripravi vode: Celoten sistem priprave vode se nadzira daljinsko, organizirana je 24 urna dežurna služba, da se prepreči tveganja, ki bi se pojavila zaradi nedelujoče priprave vode.
Tveganja na omrežju: tveganja povezana z okvarami ali neustrezno delujočimi elementi vodovodnega omrežja preprečujemo z izvajanjem spremljajočih higienskih programov ali rešujemo s takojšno intervencijo in odpravo napak.
Tveganja zaradi internih inštalacij: v sodelovanju z lastniki objektov sodelujemo in odpravljamo tveganja internih inštalacij (rjava voda, zastajanje vode, legionele) ter jim ustrezno svetujemo.
Tveganja na pipi: v primeru pojava mikrobioloških in fizikalno-kemijskih tveganj na pipi bi bili uporabniki obveščeni takoj.
Tveganja zaradi zaposlenih in zunanjih izvajalcev: od zaposlenih se zahteva, da so zdravi in da ves čas odgovorno ravnajo, ko so v stiku s pitno vodo.
Tveganja zaradi izrednih razmer: ne moremo jih predvideti, reševanje imamo v naprej načrtovano.
|
Splošna analiza dejavnikov tveganja po barierah vodovodnega sistema |