Energetski viri so omejeni. To nam narekuje čim bolj racionalno pretvorbo, transport in porabo energij vseh vrst. Pri tem ni pomembno, koliko energije je na nekem mestu v določenem trenutku na razpolago, pomembno je, da vzpostavimo pravilen odnos do vsakršnega energetskega potenciala.
V poslovni enoti Energetika izvajamo dejavnosti gospodarske javne službe:
Potrebe po energetski oskrbi so bile za izboljšanje bivalnega udobja tako v obsegu, kot v načinu zadostitve vedno odvisne od številnih dejavnikov in so se z leti spreminjale.
To je vseskozi postavljalo pred kolektiv PE Energetika vedno nove izzive pri izvajanju energetskih dejavnostih, katere ambiciozno obvladujemo in uresničujemo tudi danes.
Globalno gledano smo z uvedbo organizacijskih in tehnološko predpisanih postopkov pripomogli k varčnejši rabi energije in s tem posledično manjšemu onesnaževanju okolja.
Vizija in strateški cilji energetskih dejavnosti so:
V skladu z Zakonom o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (Uradni list RS, št. 121/21, 189/21 in 121/22 – ZUOKPOE), ki v svojem 56. členu določa obveznost distributerjev toplote po izdelavi trajnostnega načrta (skrajni rok za izdelavo je 18 mesecev od uveljavitve zakona, tj. 7. 2. 2023) in s pozivom pristojnega ministra g. Bojana Kumra smo v Komunalnem podjetju Velenje izdelali in na Agencijo za energijo poslali Trajnostni načrt za distribucijski sistem toplote za geografsko območje MO Velenje in občine Šoštanj 2022-2033.
V trajnostnem načrtu, ki zajema obdobje desetih let, so opredeljeni različni potenciali in trajnostne razvojne možnosti distributerja toplote. Sistem daljinskega ogrevanja Šaleške doline trenutno temelji le na viru toplote iz Termoelektrarne Šoštanj, kot osnovni energent pa se uporablja lignit iz Premogovnika Velenje in kot rezerva zemeljski plin in ELKO na plinskih turbinah. V trajnostnem načrtu so torej opisani možni alternativni načini proizvodnih virov toplotne energije, ki bi neposredno vplivali na bodočo zanesljivost in ekonomiko oskrbe s toploto za več kot 35 tisoč občanov MO Velenje in občine Šoštanj z vsemi industrijskimi odjemalci v Šaleški dolini. Možni viri so uporaba energije sonca, energije, akumulirane v jezerih, energije iz termične obdelave organskih snovi ali uplinjanja biomase ter po možnosti še geotermalne energije, saj imajo precej nizke količine izpustov emisij. S trajnostnim načrtom dokazujemo povečanje energetske učinkovitosti, ki jo bomo z uresničitvijo naših načrtov na področju preobrazbe daljinskega sistema ogrevanja v prihodnje še povečevali.
Stekla je vnovična dobava toplotne energije iz primarnega proizvodnega vira
V ponedeljek, 5. 12. 2022, je Termoelektrarna Šoštanj 6. blok po 52. dneh mirovanja priključila v obratovanje. To pomeni, da je bil izveden prehod na obratovanje primarnega proizvodnega vira, bloka 6. Prehod je kljub in napovedanim motnjam potekal brez večjih težav ali posledic in ga odjemalci toplote niso občutili.
V 52. dneh zagotavljanja ogrevanja preko sekundarnih proizvodnih virov, torej dveh plinskih enot, je na posameznih odsekih distribucijskega sistema toplote zaradi tehnoloških omejitev občasno prihajalo do motenj in z njimi povezanih nizkih parametrov. V tem času je bilo namreč delovanje celotnega distribucijskega sistema toplote treba ustrezno prilagajati glede na trenutno dobavljeno moč. Takšen način dobave toplotne energije je bil do sedaj uporabljen samo v krajših obdobjih ob izpadu primarnega proizvodnega vira (blok 6) ali sekundarnega proizvodnega vira (blok 5). Tokrat pa je dobava toplotne energije iz obeh plinskih enot pokrivala potrebo po toploti od precej toplega meseca oktober, ko so bile najvišje dnevne zunanje temperature še okoli 20 stopinj Celzija, do prvih dni meseca december, ko je potreba po ogrevanju že precej velika.
Z vnovično vzpostavitvijo dobave toplote iz primarnega proizvodnega vira, ki sledi potrebam distribucijskega sistema toplote, večjih motenj ni pričakovati, če pa do njih pride, se prosimo obrnite na 24-urno dežurno službo PE Energetika 03/896-12-56.
Uporabnikom se opravičujemo za nevšečnosti in zahvaljujemo za razumevanje!
V Komunalnem podjetju Velenje smo zaradi nekaterih motenj pri dobavi toplotne energije v preteklem obdobju pridobili obrazložitev Termoelektrarne Šoštanj. Kot so pojasnili, v času ko 6. blok Termoelektrarne Šoštanj zaradi pomanjkanja premoga stoji, toploto zagotavljajo z obratovanjem ene ali obeh plinskih turbin. Ker je toplotni odjem na meji stalnega obratovanja obeh turbin, morajo eno plinsko turbino vklapljati in zaustavljati, kar povzroča rahla nihanja parametrov v sistemu, so še zapisali. Do kdaj bo tako, je v tem trenutku nemogoče napovedati. S popolnoma spremenjenimi režimi delovanja se tako v TEŠ kot v Komunalnem podjetju Velenje naši strokovnjaki srečujejo prvič in vseskozi iščejo ustrezne rešitve. Na odjem in način uporabe ene ali obeh plinskih turbin v največji meri vpliva vreme in zunanje temperature. Čas delovanja večje ali manjše moči tako dnevno skupaj usklajujemo in prilagajamo vremenskim razmeram. Vse odjemalce v Komunalnem podjetju Velenje prosimo za razumevanje, saj brez TEŠ toplote sami ne moremo zagotavljati.